
Saudijski grad King Abdulah Ekonomik Siti, ili skraćeno Kaek, koji je u privatnom vlasništvu i nalazi se na obali Crvenog mora, jedini se u svetu kotira na berzi.
Kada bude dovršena njegova gradnja, grad će na Saudijskoj berzi vredeti 92 milijarde evra (100 milijardi dolara), piše francuski list "Figaro", prenosi Tanjug.
Saudijska vlada je za podizanje tog privatnog grada u pustinji potpisala sa kompanijom za nekretnine iz Dubaija "Emar propertiz" (Emaar Properties) sporazum o partnerstvu, a izgradnja je započeta 2006. tokom vladavine kralja Abdulaha, koji je preminuo u januaru 2015.
Teritorija grada je podeljena na više zona, na stambenu i industrijsku zonu, luku i marinu. Do sada je završeno 15 odsto građevina i u upotrebu pušteno 90 kilometara puteva.
Grad površine 180 kvadratnih kilometara, za sada ima 4.000 stanovnika, a očekuje se da će do 2035. u njemu živeti dva miliona ljudi. Planirano je da postane jedna od strateških svetskih luka na obali Crvenog mora.
Građani i kompanije u Kaeku oslobođeni su plaćanja poreza na stanove i zemljište, a u obavezi su da plaćaju samo komunalne usluge, i to privatnim agencijama.
Grad nema lokalnu vlast ni gradonačenika, već njime upravlja generalni direktor kompanije "Emar propertiz" Fad el Rašid.
- Smatram da je upravljanje gradom operativni, a ne politički zadatak. Nepolitička ličnost koja upravlja gradom daleko je korisnija - smatra El Rašid.
Grad Kralja Abdulaha je jedini u svetu koji se kotira na berzi, ali ne i jedini u kome sve usluge obavljaju privatna preduzeća.
Lavasi, grad udaljen oko 100 kilometara od Bombaja u Indiji, takođe je privatni grad, ali u kome ima više investitora nego stanovnika.
I u SAD će uskoro nići grad u 100 odsto privatnom vlasništvu za 10.000 stanovnika, koji je namenjen zaposlenima u kompaniji Fejsbuku i koji će vredeti oko 184 miliona evra.
Pročitajte još
Skijanje dobija svoj beauty momenat: Lilly otvara make-up studio na Kopaoniku
Lilly Drogerie po prvi put predstavlja Lilly make-up studio na snegu, jedinstvenu postavku koja će biti otvorena za sve posetioce planine do 1. aprila 2026. godine
05/12/2025
Saznajte višePosle Holivuda ekipa novog Avatara stiže u Evropu, treći film kod nas u bioskopima od 18. decembra
Avatar: Vatra i pepeo stiže i kod nas u bioskope
05/12/2025
Saznajte višeZimska idila koja se ne propušta: Viceroy Kopaonik
Mali je broj onih među nama koji bi zimu nazvali svojim omiljenim godišnjim dobom. Ali ove godine, uz novu ponudu hotela Viceroy Kopaonik, čak i oni koji se sklanjaju od hladnoće otkriće da je zima njihov najdraži period godine
04/12/2025
Saznajte višeZavršen 12. Japansko-srpski filmski festival (JSFF): Proglašeni pobednici u kratkom i dugom metru
Četvorodnevno izdanje 12. Japansko-srpskog filmskog festivala (JSFF) završeno je u Jugoslovenskoj kinoteci svečanom dodelom nagrada u kratkom i dugom metru
03/12/2025
Saznajte višeHumanitarni novogodišnji događaj da decu Prihvatilišta
Agencija Fabrika i ove godine organizuje tradicionalni humanitarni novogodišnji modni događaj za decu Prihvatilišta, koji će biti održan 14. decembra u 19 časova
03/12/2025
Saznajte višeGoran Bregović ekskluzivno u novogodišnjoj noći u Hotelu Grand na Kopaoniku
Spremite se za nesvakidašnji doček Nove godine na vrhu Balkana, uz zvuke truba, ženskih vokala i prepoznatljivih balkanskih melodija Gorana Bregovića, pretvorenih u jedinstveni novogodišnji spektakl u Hotelu Grand
03/12/2025
Saznajte više
Komentari (0)