Ukoliko imate anemiju obavezno ispitajte njen uzrok

Ukoliko imate anemiju obavezno ispitajte njen uzrok

Autor: | 25/10/2015

0

Od deficita gvožđa u krvi pati oko 35 odsto stanovništva. Nedostatak važnog minerala nekada može da bude signal i vrlo ozbiljnih oboljenja kao što je tumor debelog creva.

Zbog ishrane siromašne gvožđem ili poremećaja apsorpcije gvožđa više od 35 odsto stanovništva pati od sideropenijske anemije. Mnogi i ne znaju uzrok manjka gvožđa u krvi, a hematolozi upozoravaju da svaka anemija mora detaljnije da se ispita, jer iza ovog poremećaja mogu da se kriju ozbiljne bolesti, poput karcinoma debelog creva.

Simptomi anemije su umor, pospanost, brzo zamaranje, lupanje srca, nedostatak vazduha naročito u naporu, nesvestice, glavobolje, trnjenje ruku i nogu. Kod bolesnika sa skrivenim krvarenjem, što može biti signal postojanja tumora na debelom crevu, anemija se razvija postepeno tako da se tegobe mogu javiti u fazi teške anemije, jer se bolesnici adaptiraju na snižene vrednosti hemoglobina i gvožđa.

Prema rečima profesora dr Slobodana Ristića, načelnika Odeljenja hematologije u KBC "Dragiša Mišović", kada se utvrdi postojanje deficita gvožđa, sa anemijom ili bez nje, lečenje se započinje davanjem preparata gvožđa i pre utvrđivanja uzroka anemije.

- Preparati gvožđa koji se uzimaju u periodu od tri meseca, mogu da poboljšaju krvnu sliku i vrednosti gvožđa u organizmu. Ukoliko se radi o hroničnom gubitku krvi zbog neke ozbiljne bolesti, uzimanjem gvožđa neće se u potpunosti popraviti krvna slika i efekat lečenja neće biti dugotrajan - objašnjava dr Slobodan Ristić.

Kada se utvrdi sideropenijska anemija, neophodno je pažljivo uzeti anamnestičke podatke i uraditi fizikalni pregled, na osnovu kojih se može posumnjati na mogući uzrok anemije. Simptomi zavise od stepena anemije i deficita gvožđa.

- Lekar na osnovu krvne slike, eritrocitnih indeksa i biohemijskih analiza (Fe, UIBC, TIBC, Feritin) može da utvrdi da se radi o mikrocitnoj sideropenijskoj anemiji, ali ne i uzrok anemije - kaže dr Ristić.

Lekar opšte prakse uvek treba da traga za uzrocima sideropenije, potrebno je uporno tražiti znake okultnog krvarenja u stolici.

- Pacijenti treba da se pridržavaju uputstva za pregled stolice i budu na "beloj dijeti" (bez mesa) kako bi pregled stolice na okultno krvarenje bio pouzdan - objašnjava profesor Ristić.

- U zavisnosti od tegoba koje postoje, neophodni su periodični pregledi, dva puta godišnje. Rutinskim analizama mogu da se otkriju rani znaci sideropenijske anemije. Potrebna su dodatna ispitivanja u koja je treba uključiti lekare drugih specijalnosti, gastroenterologe, ginekologe - napominje dr Ristić.

Anemija usled nedostatka gvožđa se najčešće javlja kod mladih osoba, dece i omladine, trudnica, dojilja i žena u generativnom periodu. Mnogo ređe se javlja kod stanovnika u razvijenim zemljama gde se namirnice obogaćuju gvožđem.

Komentari (0)

Loading
, Foto:Guliver/Thinkstock hellomagazin
Tagovi: zdravlje