Nove biljke najčešće dobijamo na poklon, ili ih sami kupujemo. Ali, ponekad poželimo da imamo lepe biljke koje smo videli kod prijatelja, a ne možemo da ih nabavimo, jer ih nema u prodaji, ili su veoma skupe. Najjednostavniji način da do njih dođemo je da uzmemo reznicu, ili seme. Veliki broj biljaka možete veoma lako razmnožiti sami.
Biljke se najčešće razmnožavaju reznicama, a uspešnost zavisi od vrste. Drvenaste biljke se teže razmnožavaju i za ožiljavanje zahtevaju upotrebu hormonskog praha.
Reznicama stabla razmnožava se većina sobnih biljaka. Za razmnožavanje se koriste snažni i zdravi izbojci, bez cvetova. Biljke koje nemaju drvenasto stablo lako se ukorenjavaju bez obzira na period godine, dok za drvenaste biljke preporučujemo period od proleća do ranog leta. Reznice se sade u mešavinu jednakih delova peska, humusa i treseta. Izuzetak su kaktusi i sukulenti čije se reznice suše nekoliko dana na vazduhu, pa se tek zatim sade.
Kod drvenastih vrsta bolje je uzeti reznicu sa takozvanom petom (kora starog drveta) nego vršne stabljičine reznice. Bočni izdanak, dužine od 6 do 10 cm, odvoji se kosim rezom sa delom pete. Pre sadnje odstrane se dva para donjih listova, a 2,5 cm donjeg dela reznice uroni se u hormonski prah za oživljavanje.
Povaljenicama se razmnožavaju puzavice i penjačice. U proleće ili rano leto izaberite snažan izdanak koji ćete ukosnicom ili žicom u obliku slova U pritisnuti u mešavinu zemlje. Mali rez sa unutrašnje strane stabljike ubrzaće razvoj korena.
Mladicama se obično razmnožavaju bromelije, klivija, kaktusi, sukulenti... Novostvorene biljke se od matične odvajaju sa delom korena i sade u zasebne saksijice.
Lisnim reznicama se razmnožavaju biljke koje nemaju stablo, a listovi izbijaju direktno iz središnjeg dela lisne rozete. Za razmnožavanje se koristi list sa peteljkom, samo list, ili deo lista.
Deljenjem se razmnožavaju mnoge biljke, na primer vodena palma, kalatea, paprati, sansevijerija, spatifilum... Ova vrsta razmnožavanja obično se obavlja u proleće ili rano leto.
Pročitajte još
Zimska idila koja se ne propušta: Viceroy Kopaonik
Mali je broj onih među nama koji bi zimu nazvali svojim omiljenim godišnjim dobom. Ali ove godine, uz novu ponudu hotela Viceroy Kopaonik, čak i oni koji se sklanjaju od hladnoće otkriće da je zima njihov najdraži period godine
04/12/2025
Saznajte višeZavršen 12. Japansko-srpski filmski festival (JSFF): Proglašeni pobednici u kratkom i dugom metru
Četvorodnevno izdanje 12. Japansko-srpskog filmskog festivala (JSFF) završeno je u Jugoslovenskoj kinoteci svečanom dodelom nagrada u kratkom i dugom metru
03/12/2025
Saznajte višeHumanitarni novogodišnji događaj da decu Prihvatilišta
Agencija Fabrika i ove godine organizuje tradicionalni humanitarni novogodišnji modni događaj za decu Prihvatilišta, koji će biti održan 14. decembra u 19 časova
03/12/2025
Saznajte višeGoran Bregović ekskluzivno u novogodišnjoj noći u Hotelu Grand na Kopaoniku
Spremite se za nesvakidašnji doček Nove godine na vrhu Balkana, uz zvuke truba, ženskih vokala i prepoznatljivih balkanskih melodija Gorana Bregovića, pretvorenih u jedinstveni novogodišnji spektakl u Hotelu Grand
03/12/2025
Saznajte višeA1 Ultra 5G je stigao - jače performanse mreže sada u gradskim centrima i ključnim poslovnim zonama; Try & Buy ponuda dostupna za nove korisnike
03/12/2025
Saznajte višeNa dan kada slavi sinu drugi rođendan: Marija Šerifović zakazala novi koncert
Marija Šerifović zakazala novi koncert
02/12/2025
Saznajte više

Komentari (0)