Aleksandar Đorđević: Svaki uspeh kruna je timskog rada

Aleksandar Đorđević: Svaki uspeh kruna je timskog rada

Autor: | 09/10/2014

0

Postigao je ogroman uspeh sa košarkaškom reprezentacijom Srbije i ponovo vratio srpsku košarku u svetski vrh. Vera u zajedničku viziju, podrška, motivacija, građenje tima - tako možemo opisati selektora košarkaške reprezentacije Srbije i nacionalnog ambasadora UNICEF-a, Aleksandra Đorđevića.
Saša je nacionalni ambasador UNICEF-a od 2005. godine. Pomogao je da se 54 osnovne škole u Srbiji uključe i sprovedu program “Škola bez nasilja”, čiji je promoter.

Pre svega iskrene čestitke u ime UNICEF-a, čiji ste dugogodišnji ambasador, na medalji i velikom uspehu, kao i vođenju tima koji ste doveli do srebra. Šta je ključ uspeha tima koji ste vodili? Jasno je da se on ne krije u finansijama, da ste imali mnogo prepreka, ali da ste imali neke velike reči za njih koje su ih motivisale da postignu veliki rezultat?

- Svaki uspeh je kruna timskog rada. To je vera u zajedničku viziju, upornost i veliki trud, poštovanje pravila igre, podrška i motivacija saigrača, ali i uvažavanje protivnika. Tako se prevazilaze granice, pobeđuje i pokreće ono što je najbolje u svakom pojedincu i u svakom timu.

Kao promoter našeg programa „Škola bez nasilja“ mnogo ste razgovarali sa decom, a jednom ste izjavili da od učenika očekujete da pomažu jedni drugima. Da li je to suština i timske igre koju tražite?
-
Mislim da ukoliko se bavimo decom na kvalitetan način i ukoliko im pružamo dobro obrazovanje, time kreiramo budućnost zdravijeg društva. Važno je da dajemo lični primer deci tako što ćemo da ih čujemo i osetimo, da sa njima razgovaramo, da zajednički rešavamo probleme i proslavljamo uspehe. Važno je da zajednički dogovorimo pravila o odgovornostima koje svako od nas mora da preuzme, u kući i van kuće. To je osnova za zdravu porodicu, za dobar tim. Ali, na nama odraslima je da deci damo primer solidarnosti, tolerancije, fer pleja i nediskriminacije.

I pored velike zauzetosti uvek odvojite vreme za UNICEF, zbog čega smo Vam neizmerno zahvalni. Nedavno ste se obratili članovima Kluba prijatelja i zahvalili im što pomažu da uspemo u našoj misiji. Koliko Vama znači da se uključujete u humanitarne projekte, ne samo kao sportista, već i kao roditelj?
- Trudim se da podržim sve akcije UNICEF-a, koliko je to u mojoj moći. UNICEF ima važnu ulogu, kako u Srbiji tako i svuda u svetu, i zato sam ja tu, podržavam koliko mogu i podržavaću celog života. Lično mi dosta znači što sam u situaciji da mogu da pomognem i što znam koliko je dobrih stvari urađeno kroz program „Škola bez nasilja“ čiji sam ja promoter, kao i kroz druge programe koje UNICEF sprovodi u Srbiji. Srećan sam kada mogu da posetim neku školu, razgovaram sa decom, sa nastavnicima, roditeljima, predstavnicima ministarstava i lokalnih samouprava, donatorima koji nam omogućavaju da radimo. Svi zajedno, udruženi, možemo da stvorimo bolje uslove za našu decu, i to jedino tako, kao jedan dobro organizovan tim koji je posvećen današnjoj generaciji dece i mladih, a time i budućnosti našeg društva.

Koja je Vaša poruka roditeljima i deci, posebno onoj koja se bave sportom?
- Moja poruka za decu je da se bave sportom i da kroz sport steknu životne veštine koje će im koristiti za bilo koje zanimanje koje odaberu u životu. Roditelji treba da podrže svoju decu da se bave sportom, da ih bodre i pozitivno motivišu. Loše je kada roditelji kažnjavaju decu zato što nisu postigla uspeh na nekom takmičenju. Treneri i nastavnici fizičkog vaspitanja imaju važnu ulogu, da budu uzori deci, da im prenesu najbolje vrednosti sporta i timskog rada. Sport, igra i fizičko vaspitanje imaju izuzetno važnu ulogu za psihofizički razvoj svakog deteta. Kroz sport, igru i rekreaciju deca stiču osećaj učestvovanja, pripadanja. Sport povezuje pojedince, timove, zajednice, ističe njihove zajedničke vrednosti i ideale, prevazilazi kulturološke i etničke podele. Kroz sport deca uče kako da poštuju pravila, kako da sarđuju, kako da kroz rad postižu uspeh, ali i kako da podnose poraz. Sport je važna disciplina za ceo život. Nažalost, časovi fizičkog vaspitanja su često prvi koji se ukidaju u školama u vreme krize, što ima dugoročne posledice za celo društvo.

Autor: Life Content

Izvor i foto: www.unicef.rs

Komentari (0)

Loading
Tamara Roksandić hellomagazin

Pročitajte još

Najnovije vesti