Ovi medikamenti leče bol, ali i povećavaju rizik od infarkta?

Ovi medikamenti leče bol, ali i povećavaju rizik od infarkta?

Autor: | 24/05/2017

0

Dugotrajno uzimanje nesteroidnih lekova protiv bolova i upala, koji se izdaju bez recepta, povezano je sa povećanim rizikom od srčanog udara.

Verovatnoća da dođe do srčanog udara kod osoba koje dugotrajno konzumiraju ove lekove povećava se u proseku za 20-50 odsto. Doziranje i ukupno vreme uzimanja lekova nije uticalo na povećanje. Ovo otkriće predstavljeno je u novoj studiji, zasnovanoj na istraživanju koje je sprovela grupa istraživača predvođena doktorkom Mišel Bali iz Bolničkog istraživačkog centra Univerziteta u Montrealu.

U tu grupu lekova svrstavaju se ibuprofen, diklofenak, celekoksib i naproksen, ali se pokazalo da ne uzrokuju direktno srčani udar. Rizik od srčanog udara koji se povezuje sa uzimanjem lekova protiv bolova raste već nakon prve nedelje uzimanja lekova, nezavisno od vrste leka i doze. Rizik koji se povezuje s uzimanjem visokih doza je najveći tokom prvog meseca uzimanja lekova.

Istraživači, međutim, ističu da su njihovi nalazi samo opservacione prirode i da tokom istraživanja nisu na sistematski način uzeti u obzir mnogi važni faktori poput pušenja, konzumacije alkohola i gojaznosti...

- Studija se zasniva na informacijama o receptima i izdavanju lekova. Nije se vodilo računa o tome da li su ljudi zaista pili te lekove ili ne - rekao je doktor Amitava Banerdži. Istraživanje je donelo dobre dokaze, ali su rizici iskazani relativno. Nema jasnog opisa apsolutnog rizika.

Kako istraživanje govori o povećanju rizika od infarkta, povećanje od 20 do 50 odsto kod osoba s malim rizikom nije razlog za brigu, istakao je Stiven Evans, profesor farmakoepidemiologije. Evans je dodao da svi lekovi imaju neželjena dejstva i da treba voditi računa o propisivanju lekova protiv bolova. Ova studija ne bi trebalo da bude razlog za paniku kod korisnika ovih lekova.

Komentari (0)

Loading
hellomagazin.rs guliver/thinkstock